Jak v bytě rozestavět nábytek?
„Jdi od té televize dál, zkazíš si oči!“ varovaly nás maminky a my tuto radu v dobré víře dáváme i našim potomkům. Převratné změny v technologiích televizních obrazovek ale způsobily, že klasické poučky už dávno neplatí, pomalu se ustupuje i od vzdálenosti rovné trojnásobku úhlopříčky a s novými technologiemi přijdou opět nové doporučené vzdálenosti.
Svá pravidla mají i skříně a komody. Především by, a to ani růžkem, neměly zasahovat do tras, kudy vedou často používané cesty pro přechod do jiné místnosti nebo například od ledničky ke dřezu. Jestliže se chceme vyvarovat všech chyb spojených s rozestavěním nábytku po místnosti, měli bychom se poradit s kvalifikovaným odborníkem.
Tip!
Na českém internetu funguje online poradna bytového designu. Zeptejte se zdarma profesionální designérky na rady, jak zařídit byt a jak rozestavět nábytek.
Jak rozestavět nábytek v malém bytě?
Jako nejjednodušší může vypadat vybavování malé místnosti, když některé kusy nábytku lze vzhledem k minimálnímu prostoru postavit pouze na jediné místo v místnosti. V malém bytě je ale nezbytné rozestavění, a v první řadě i výběr vhodných kusů, pečlivě zvažovat. Zjistit posléze, že se do pokoje nevejde vše, co bychom si představovali, může být nepříjemné.
- Jak rozestavět nábytek v garsonce? - víte, jak efektivně rozmístit veškerý nábytek v garsonce tak, abyste měli stále dostatek provzdušněného prostoru? Poradíme vám.
Tipy na rozestavení nábytku v konkrétních místnostech
Kuchyně – pohodlná pracovní by měla dosahovat délky 80 – 140 cm, od prostoru pro skladování potravin by ji mělo dělit asi 120 cm. Obvod kuchyňského trojúhelníku, tedy vzdálenost mezi ledničkou, sporákem a dřezem, by se měla pohybovat v rozmezí 3 – 7,5 m.
Jídelna – jídelní stůl postavte tak, aby byl pod nějakým světelným zdrojem a stolující osoby měli na jídlo místo o rozměrech alespoň 55 × 35 cm.
Obývací pokoj – tady je důležitá především vzdálenost sedacího nábytku od televize. Na vzdálenost 2 m se hodí obrazovka o rozměru 32”, rozhodně ne větší. Při vzdálenosti 2,6“ to už ale pro dobrou viditelnost detailů chce cca 60“ obrazovku.
Chodba – často jde o průchod mezi dvěma protilehlými řadami skříní. V takovém případě by měl být prostor mezi nimi široký alespoň 110 cm.
Neměli bychom zapomínat ani na jiná ergonomická pravidla. Například při plánování umístění skříněk pod okna. O těch bychom měli uvažovat jen v případě, že vzdálenost spodního okraje okna od země je 1 m +/- 10 cm. Při větším rozměru bychom si příliš znesnadňovali přístup k oknu, při menším by zase skříňka musela být velmi nízká.
Pozor bychom si měli dát i u skříněk mnohem vyšších. Průměrný člověk dosáhne pažemi do výšky kolem 203 cm, proto dávat úložný nábytek do výšek přesahujících 180 cm je krajně nepraktické.